Teşhis

Uyku apnesi belirtilerini gösteren ve benzer şikayetlere neden olan değişik uyku bozukluğu hastalıkları da vardır. Bu nedenle uyku apnesinin kesin teşhisi ve şiddetinin ölçülebilmesi laboratuvarda yapılan uyku çalışması adı verilen gelişmiş bir teknikle mümkündür. Uyku laboratuvarlarında “poligrafik tetkik” adı verilen incelemelerin yapılması gerekmektedir. Uyku sırasında birçok parametrenin kaydedildiği “poligrafik tetkik”, beyin bölgelerinin aktiviteleri, uykunun yapısı ve uyku bozuklukları hakkında sağlıklı ve bilimsel bilgiler veren modern bir laboratuvar yöntemidir.

Uyku Testi

Bu yöntemle, solunum hareketleri, uyku sırasında hastanın oksijen miktarı, kalp ritmi ve EKG kayıtları yapılarak bunların beden fonksiyonları üzerindeki etkileri incelenir.

Uyku testlerinden sonra elde edilen bilgiler değerlendirilerek uyku apnesinin gerçekten tedaviye ihtiyaç gösterip göstermediğine karar verilir. Uyku apnesi tespit edilen hastalarda vakit geçirmeksizin tedaviye başlanması gerekir.

Uyku apnesinin teşhisi koyulan bazı hastaların Kulak-Burun-Boğaz uzmanının kontrolünden geçmesi uzmanlarca tavsiye edilir. Apnenin sebebi anatomik bozukluklardan kaynaklanıyorsa cerrahi yöntemler, protez veya nadiren de olsa ilaç tedavisi uygulanabilir.

Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı devlet hastanelerinde olduğu kadar özel uyku laboratuvarlarında da poligrafik tetkik yapılabilmektedir.

« Belirtileri  |  Tedavi »

Yorumlar (1)

  1. BİROL DİZDAR

    Bir kİşlinin uyku apnesi olup olmadığını anlamak çok kolaydır. Önce kişiye bazı sorular sorulur .Alınacak cevaplara ilaveten yanında yatan biri varsa horlama ve nefes durması öğrenilir. Bu bilgiler alınınca o kişinin polisomnografi tetkiline girmesi gerekmez.Kendisine otomatik bir cpap verilir.Cpapın hafız kartı sabah bilgisayara takıldığında edinilen bilgiler bu kişinin uykusunun gerekli analizinİ verir. Böylece tedavi gerekli ise başlanır. Ayrıca da bir kişinin bir gece uyku tetkikinde yapılan polisomnografilerde her gece aynı değerler çıkmaz. Bu kişiyi ayda ortalama 5 defa poisomnografi yapılırsa belki sağlıklı bir sonuç elde edilir.Zira insan makina değildir.Her gece aynı düzeyda uyumaz. Değerler değişir. Fazla da teferruatlı veriye de gerek yoktur. Bu yazıma itirazı olan varsa adımı ve e-posta adresimi yazıyorum. Benimle iletişim kursun kısa yazdığım bu yazıyı daha da tafsilatlı anlatır kendisine ve uyku tıbbına da yardımcı olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir