Uyku apnesi ile yaşamak

Uyku Apnesi Sendromu hayat boyu devam eder mi?

Uyku Apnesi Sendromu için bir süre sonra biter veya hiç bitmez demek mümkün değildir. Kilo verme, düzenli spor yapma, alkolü bırakma gibi hayat standardı değişiklikleri ile birlikte bazı kişilerde Uyku Apnesi Sendromunun iyileştiği bilinse de, ne yazık ki bazı kişilerde bu durum ömür boyu devam edebilmektedir.

CPAP cihazını ne kadar süre kullanacağım?

CPAP cihazı Uyku Apnesi Sendromunun semptomlarının tedavisinde kullanılan tıbbi bir cihazdır; Uyku Apnesi Sendromunu ortadan kaldırmaz. Bu hastalığınız devam ettikçe, neden olabileceği komplikasyonlardan korunmak için, ki bunların birçoğu hayati tehlikeye sahiptir, CPAP cihazınızı kullanmanız gerekmektedir.

Her uyuduğumda CPAP cihazını kullanmam gerekir mi?

Evet, CPAP cihazınızı her uyuduğunda kullanmanız gerekir. Bu, tedavinizin başarısını artırmak için önemlidir. Unutmayın ki, CPAP’sız her uyuduğunuzda apne ve/veya hipopnelere girer ve bunların sebep olduğu sorunlara maruz kalırsınız.

Başlarda maskeyle uyumak size zor gelebilse de, bir süre sonra buna tamamen alışıyorsunuz ve artık bir parçanız gibi hissetmeye başlıyorsunuz.

Zayıflamak çare mi?

Uyku Apnesi Sendromu olan kişilerde kilo verme ile apnede gerileme görülebildiği gibi, hiçbir etkisinin olmadığı kişiler de bulunmaktadır. Deneyin ve görün!

Sabahları ağzım kurumuş oluyor. Neden?

Ağzınızın kuruması uykunuz esnasında ağzınızdan nefes almanızın bir belirtisidir. Bir Burun Maskesi veya Burun Yastıkçığı kullanıyorsanız, ağzınızdan nefes alıp vermeniz, nemlendiricinizden gelen nemden faydalanmamanıza neden olur. Eğer nemlendiriciniz yoksa, faydaları hakkında detaylı bilgi almak için sitede yer alan Nemlendiriciler bölümünü ziyaret etmenizi öneririz.

Sabahları neden göz kuruluğum oluyor?

Burnunuzun üst taraflarında meydana gelen maske kaçaklarında gelen hava direkt olarak gözünüze gelirse, bu durum göz kuruluğuna sebep olabilmektedir. Bunun için öncelikle doğru ebatta maske kullandığınızdan emin olun ve maskenizin sıkılığını kaçakları önleyecek veya en aza indirgeyecek şekilde ayarlayın. Göz kuruluğunuzda bir iyileşme olmuyor ve gözlerinizde bulanıklık, yanma gibi normal olmayan şikayetleriniz devam ederse vakit kaybetmeden bir Göz Hastalıkları Uzmanına görünün.

CPAP cihazı ile hala horluyorum. Bu normal mi?

Hayır, normal şartlarda CPAP cihazı ile uyuduğunuzda horlamamanız gerekir. Eğer horlamanız süreklilik arz ediyorsa basınç ayarınızın değiştirilmesi gerekebilir. Bunun için ilgili doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Hastanede yatmam veya ameliyat olmam gerekecekse ne yapmalıyım?

Hastanede yatmanızı gerektirecek bir durumunuz olduğunda veya ameliyat olacağınız zaman, uyku apnesi için PAP cihazı kullandığınızı doktorunuza ve anestezi uzmanına söyleyin. Doktorunuz gerek duyması halinde gerekli önlemler konusunda sizi bilgilendirecektir. Hastaneye gittiğiniz bilgisini uyku apnesi tedavinizi takip eden doktorunuzla da paylaşabilirsiniz.

Tedaviye başladıktan ne kadar zaman sonra daha iyi hissetmeye başlarım?

Çoğu kişi tedaviye başladığı hafta Uyku Apnesi Sendromuna bağlı semptomplarının iyileştiğini ifade etmektedirler. Hatta bazı kişilerin daha ilk geceden kendilerini harika hissettikleri görülmektedir.

Ancak bu durum kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir.

Uyku Apnesi Sendromunuzun seviyesi, kaç yıldır uyku apnesi hastası olduğunuz, hayatınızdaki stres faktörleri gibi çeşitli unsurlar ne kadar erkenden iyi hissetmeye başlamanızı belirleyecektir. Burada elbetteki semptomlarınızla ilgili altta yatan başka bir hastalığınızın olmaması varsayılmıştır.

CPAP cihazımı uçağa alabilir miyim?

Evet, PAP cihazınızı uçak yolculuğunuzda kabine alabilirsiniz.

PAP cihazları Uyku Apnesi Sendromunun tedavisi için hayati öneme sahip tıbbi cihazlar olduklarından yolcudan ayrılmamalıdırlar. PAP cihazınızı check-in’de bagaj bölümüne vermemeniz, bagajınızın kaybolması durumunda tedavinizin aksamaması için önemlidir.

Şunu da bilmelisiniz ki, PAP cihazını taşıdığınız çanta, el bagajı hakkınızdan sayılamaz, yani ayrı bir çanta olarak kabine alabilirsiniz.

CPAP Bagaj Etiketi

Güvenlik kontrollerinden geçerken PAP cihazınızı çantasından çıkararak ayrı bir sepette x-ray cihazından geçirmeniz istenebilir. Maske ve hortum gibi diğer aksesuarlar için bu gerekli değildir. Böyle bir durumda cihazınızın hijyeni açısından şeffaf bir poşeti çantanızda hazır bulundurarak cihazı o poşetin içinde sepete koymanız, x-ray cihazı gibi günde binlerce kişinin eşyasının geçebildiği ve mikrop ile bakteri konusunda oldukça pis sayılabilecek yerlerde cihazınızı temiz tutmanıza yardımcı olacaktır.

Havaalanındaki güvenlik personeli x-ray’den geçen cihazınızı elle de muayene etmek isterlerse, yeni ve temiz eldiven takarak bu işlemi yapmalarını isteyin.

Heyet raporu ve reçetenizin birer kopyasını PAP cihazınızın çantasında hazır bulundurmak sorun yaşadığınızda durumunuzu izah etmek için faydalı olacaktır.

Ayrıca, PAP cihazınızın çantasına tıbbi cihaz bagaj etiketi bağlarsanız, bu da işlemlerinizin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olabilir. Üstteki örneğe benzer kendi adınıza Medikal Cihaz Bagaj Etiketi isterseniz, lütfen İletişim formundan bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ir arriba