Uyku apnem mi var?

AHI nedir?

Apnea Hypopnea Index | Kişinin uykusu esnasında bir saat içerisinde ortalama kaç defa apne ve hipopneye girdiğini ifade eden değerdir. Bu değerin 5’in altında olması normal kabul edilir. 30’un üstü değerler ileri seviye Uyku Apnesi Sendromuna işarettir.

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi, uykunuz boyunca tekrar eden nefes kesilmeleri ile karakterize ciddi bir hastalıktır.

Yatakta kocasının horlamasından rahatsız olan kadın kulaklarını kapatıyor.

En sık karşılaşılan tipi olan Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromunda nefes kesilmelerinin sebebi, uykunuz esnasında boğazınızda meydana gelen daralmalar veya tamamen tıkanmalardır. Buna sebep olan kişinin dili, boğaz yapısı,küçük dili veya kilosu gibi çeşitli sebepler olabilmektedir.

Nefes kesilmelerinin neden olduğu sorun akciğerlerinize giden oksijenin azalması ve siz farkına varamasanız da uykunuzun sürekli bölünüyor olmasıdır.

Temel belirtileri nedir?

Uyku apnesinin temel belirtileri şunlardır:

 • Sürekli ve yüksek sesle horlama
 • Uykunuzda nefesinin kesilmesi (genelde eşler şahit olur)
 • Boğulma hissiyle uyanma
 • Birden fazla defa tuvalete kalkma
 • Uykudan hiç dinlenememiş olarak uyanmış hissetmek
 • Sıkışık trafikte gözlerinizin kapanacak gibi olması
 • Motivasyon eksikliği

Bu belirtilerin hepsini aynı yaşamak gerekmez. Özellikle ilk üç belirti varsa, mutlaka bir Uyku Bozukluğu Merkezi’ne başvurun.

Eşim geceleri nefesimin durduğunu söylüyor. Ne yapmalıyım?

Uyku Apnesi çok ciddi ve tehlikeli bir tıbbi durumdur. Dolayısıyla Uyku Apnesi Sendromu şüphesi olan kişi en kısa zamanda bir Uyku Bozuklukları Merkezine başvurmalıdır.

 • Uyku Anketi: Öncelikle risk grubunuzu değerlendirmek için size bir anket doldurtulur.
 • Uyku Testi: Polisomnografi, veya poligrafik test olarak da tabir edilen uyku testi, siz uyurken vücudunuzda olup biten birçok şeyi test eder. Bunun için vücudunuzun çeşitli yerlerine farklı tiplerde sensörler yerleştirilir ve gece boyunca kamera kaydı altında uyku apnesi ve diğer uyku bozukluklarına karşı test edilirsiniz. Bu test sırasında beyin dalgalarınız, ağzınızı ne sıklıkla açtığınız, vücudunuzda istem dışı hareketler oluyor mu, nefes alıp vermenizde bir sorun var mı, kandaki oksijen satürasyonunuzda düşüş yaşanıyor mu gibi birçok parametre dikkatlice izlenir ve uyku teknisyenleri tarafından raporlanır. Daha sonra da uyku merkezinde konusunda uzman bir doktor raporlarınızı inceler ve teşhisini koyar.

Riskleri nedir?

Uyku apnesinin ciddiyeti konusunda genelde yeteri bilgiye sahip olmuyoruz. Halbuki çok ciddi bir şekilde üzerinde durulması gereken hayati riskleri olan bir hastalıktan bahsediyoruz. Tedavi edilmeyen uyku apnesinin belli başlı riskleri şu şekildedir:

 • Kalp yetmezliği, kalp krizi
 • Yüksek tansiyon
 • Tip 2 şeker hastalığı
 • İnme
 • Karaciğer sorunları
 • Trafik kazası ve benzer iş kazaları
 • Depresyon
 • Uykuda ani ölüm

Uyku testi nasıl bir şey?

Yapılan değerlendirme sonucu uyku apnesi riskinizin yüksek olması halinde sizi uyku testine alırlar. Bu teste polisomnografi veya poligrafik test de denir.

Uyku Testi

Bu test için sizi bir gece boyunca detaylı bir şekilde incelerler. Vücudunuzda ayak bilekleri, baldırlar, boyun, çene, alın, baş, işaret parmağı ucu gibi çeşitli yerlere sensörler takılır, göğüs ve karın bölgesine birer bant geçirilir, kısaca uyku bozuklukluklarına karşı her türlü kontrolü sağlamak için her türlü işlem yapılır.

Siz gece uyurken gece görüş özellikli bir kamerayla da sizi sürekli izlerler. Tüm bunlar uyku teknisyeni tarafından uygulanır ve takip edilir.

Bu testin sonuçları daha sonra uzman bir hekim tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve teşhisiniz konur. Eğer uyku apnesi teşhisi konursa, sizi ikinci bir yatışa çağırırlar.

Bu ikinci yatışa “Titrasyon” denir. Bu yatışta öncekine göre ek olarak size temelde CPAP denen cihaza bağlı bir maske takarlar ve bu maske ile farklı basınçlara verdiğiniz tepkiye göre tedavi için ihtiyacınız olan uygun basınç değeri tespit edilir. Titrasyon testi biraz daha zordur çünkü ilk defa yüzünüzde bir maske ile uyumak zorunda kalacaksanız. Ancak tedavinin gerekliliği düşünüldüğünde katlanılması gereken çok basit bir şey olarak görülmesi gerekir.

Uyku apnesi teşhisi ve tedavisi için SGK’dan faydalanabilir miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumuna dahil kişiler bünyelerinde Uyku Bozuklukları Merkezi olan Devlet Hastanelerinde ücretsiz olarak muayene ve uyku testlerini olabilmektedirler. Ancak devlet hastanelerinde bekleme süreleri özel kurumlara kıyasla genelde daha uzun olmakta, yatak kapasitesi az olan devlet hastanelerinde bu süreler bir yıla yaklaşabilmektedir.

Özel bir kuruma veya üniversite hastanesine gitmek ister ve aynı zamanda SGK desteğinden faydalanmak isterseniz de kurumun SGK anlaşmalı olduğundan ve heyet raporu verebileceğinden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ir arriba