Tedaviye başlayacağım

Uyku Apnesi Sendromu hayat boyu devam eder mi?

Uyku Apnesi Sendromu için bir süre sonra biter veya hiç bitmez demek mümkün değildir. Kilo verme, düzenli spor yapma, alkolü bırakma gibi hayat standardı değişiklikleri ile birlikte bazı kişilerde Uyku Apnesi Sendromunun iyileştiği bilinse de, ne yazık ki bazı kişilerde bu durum ömür boyu devam edebilmektedir.

CPAP cihazını ne kadar süre kullanacağım?

CPAP cihazı Uyku Apnesi Sendromunun semptomlarının tedavisinde kullanılan tıbbi bir cihazdır; Uyku Apnesi Sendromunu ortadan kaldırmaz. Bu hastalığınız devam ettikçe, neden olabileceği komplikasyonlardan korunmak için, ki bunların birçoğu hayati tehlikeye sahiptir, CPAP cihazınızı kullanmanız gerekmektedir.

Her uyuduğumda CPAP cihazını kullanmam gerekir mi?

Evet, CPAP cihazınızı her uyuduğunda kullanmanız gerekir. Bu, tedavinizin başarısını artırmak için önemlidir. Unutmayın ki, CPAP’sız her uyuduğunuzda apne ve/veya hipopnelere girer ve bunların sebep olduğu sorunlara maruz kalırsınız.

Başlarda maskeyle uyumak size zor gelebilse de, bir süre sonra buna tamamen alışıyorsunuz ve artık bir parçanız gibi hissetmeye başlıyorsunuz.

Zayıflamak çare mi?

Uyku Apnesi Sendromu olan kişilerde kilo verme ile apnede gerileme görülebildiği gibi, hiçbir etkisinin olmadığı kişiler de bulunmaktadır. Deneyin ve görün!

Hangi maske hangi makineyle uyumludur?

Her maske her makineye uyumludur. Önemli olan size uygun olan maskeyi bulmanızdır.

Ağızdan nefes alıyorum, seçeneklerim neler?

Uyku esnasında ağzından nefes alan kişiler Tam Yüz Maskesi, Oral Maske veya Hibrit Maske seçeneklerinden kendi durumlarına uygun olanını tercih etmelidirler.

AHI nedir?

Apnea Hypopnea Index | Kişinin uykusu esnasında bir saat içerisinde ortalama kaç defa apne ve hipopneye girdiğini ifade eden değerdir. Bu değerin 5’in altında olması normal kabul edilir. 30’un üstü değerler ileri seviye Uyku Apnesi Sendromuna işarettir.

Uyku apnesi teşhisi ve tedavisi için SGK’dan faydalanabilir miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumuna dahil kişiler bünyelerinde Uyku Bozuklukları Merkezi olan Devlet Hastanelerinde ücretsiz olarak muayene ve uyku testlerini olabilmektedirler. Ancak devlet hastanelerinde bekleme süreleri özel kurumlara kıyasla genelde daha uzun olmakta, yatak kapasitesi az olan devlet hastanelerinde bu süreler bir yıla yaklaşabilmektedir.

Özel bir kuruma veya üniversite hastanesine gitmek ister ve aynı zamanda SGK desteğinden faydalanmak isterseniz de kurumun SGK anlaşmalı olduğundan ve heyet raporu verebileceğinden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ir arriba