Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uygulamaları nasıl?

Uyku apnesi teşhisi ve tedavisi için SGK’dan faydalanabilir miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumuna dahil kişiler bünyelerinde Uyku Bozuklukları Merkezi olan Devlet Hastanelerinde ücretsiz olarak muayene ve uyku testlerini olabilmektedirler. Ancak devlet hastanelerinde bekleme süreleri özel kurumlara kıyasla genelde daha uzun olmakta, yatak kapasitesi az olan devlet hastanelerinde bu süreler bir yıla yaklaşabilmektedir.

Özel bir kuruma veya üniversite hastanesine gitmek ister ve aynı zamanda SGK desteğinden faydalanmak isterseniz de kurumun SGK anlaşmalı olduğundan ve heyet raporu verebileceğinden emin olun.

Heyet raporum çıktı, gidip istediğim cihazı alabilir miyim?

Eğer PAP cihazının parasını kendi cebinizden ödeyecekseniz elbetteki gidip istediğiniz tipte ve fiyattaki cihazı alabilirsiniz.

Ancak, SGK imkanlarından faydalanmak istiyorsanız bunun için iki yol var.

 1. SGK’dan Cihaz Temini: Raporunuz ve reçetenizle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünüze bağlı İadeli Cihazlar Servisi’ne gidiyorsunuz. Size reçete edilen cihaz tipini kendi stoklarından size verirler. Bu cihazlar ikinci el cihazlar olup, gerekli bakımları ve dezenfeksiyonu yapılmış cihazlardır. Size verilen bu cihaz adınıza zimmetlenir.
 2. Dışarıdan Temin: SGK İadeli Cihazlar Servisinde her zaman size uygun cihaz bulunamayabiliyor. Bu durumda size “Kurum Stoklarında Yoktur” gibi bir yazı ile birlikte raporunuzu ve reçetenizi iade ederler. Bunun üzerine, size reçete edilen cihaz tipinden istediğinizi alabilir ve gerekli belgelerle birlikte SGK’ya başvurursunuz. Yaklaşık bir ay kadar sonra T.C. Ziraat Bankası A.Ş.‘de TC Kimlik Numaranızdan adınıza geçici bir hesap açılır ve bu hesaba SGK Katkı Payı yatırılır. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden paranızı çekebilirsiniz. Hesap geçici olarak açıldığından paranızı çektiğinizde hesap da otomatik olarak kapanmış olur.

Unutmayın, SGK katkısını alabilmeniz için sadece ve sadece size reçete edilen cihaz tipinden almanız gerekir. Örneğin, size CPAP reçete edilmişken, APAP (Otomatik CPAP) alırsanız SGK size hiçbir katkı sağlamaz.

SGK ne kadar ödeme yapıyor?

SGK’nın katkı payları aşağıdaki gibidir:

* 28.12.2018 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği Ek-3C-3 Diğer Protez Ortezler ve Ek-3C-4 Tıbbi Sarf Maddeler.

NOT: Devlete son ödeme süresi geçmiş vergi, prim, vs borcunuz varsa alacağınız katkı tutarından bu borçlar tahsil edilir ve artan miktar olursa sadece o kadarı size ödenir.

SGK ne gibi evraklar istiyor?

Cihazı SGK’dan temin edecekseniz sizden şu belgeler isteniyor:

 • Uyku Testi Raporu
 • CPAP Titrasyon Testi Raporu
 • Heyet Raporu
 • Reçete

Cihazı dışarıdan kendiniz temin edecekseniz ise üstteki belgelere ilaveten aşağıdaki belgeleri de temin etmeniz gerekir:

 • “Kurum Stoklarında Yoktur” diye arkası onaylanmış Heyet Raporu veya Reçete
 • Firma Yetki Belgesi
 • Cihazın Ulusal Bilgi Bankası (UBB) Kaydı
 • Cihazı UBB Etiketi
 • Garanti Belgesi
 • Zimmet ve Taahhütname

SGK’dan faydalandıysam cihazın sahipliği kime aittir?

Cihazı direkt olarak SGK’dan ücretsiz olarak temin ettiyseniz, zaten cihazı emanet almış oluyorsunuz. Birgün tedaviniz biterse veya cihazı kullanmadığınız tespit edilirse cihazı SGK’ya iade etmeniz gerekir.

Ancak cihazı Kurum Stoklarında Yoktur onayı aldıktan sonra kendiniz temin ettiğinizde de, eğer SGK katkısından faydalanırsanız cihazı SGK’ya vermiş olursunuz aslında. Kısacası, SGK’dan katkı aldığınızda cihazın sahipliği SGK’ya geçmiştir ve siz bu cihazı yine emaneten zimmetli bir şekilde kullanacaksınız demektir. Aynı şekilde tedaviniz biter veya cihazı kullanmamanızın tespiti durumunda cihazı SGK’ya vermeniz gerekir.

Örneğin, Otomatik CPAP reçete edilir ve gidip en pahalısını KDV dahil 5.000,00 TL’ye satın alırsanız, SGK’dan yalnızca KDV dahil 1.404,00 TL katkı alırsınız ve cihaza ödediğiniz 3.596,00 TL farka bakılmaksızın cihazın sahipliği SGK’ya geçer.

Cihazı kullanıp kullanmadığımı SGK nereden bilecek?

PAP cihazlarında cihazın hasta tarafından kaç saat boyunca kullanıldığının kaydını tutan Kompliyans Verisi bulunmaktadır ve SGK her yıl bu verileri kontrol ederek cihazı yeteri kadar kullanıp kullanmadığınızı görmektedir.

Bu veriden yola çıkarak cihazı yasal sınırın altındaki sürelerde kullandığınız tespit edilirse cihaz sizden geri istenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ir arriba