Sıkça Sorulan Sorular

Uyku Apnesi Sendromu hayat boyu devam eder mi?

Uyku Apnesi Sendromu için bir süre sonra biter veya hiç bitmez demek mümkün değildir. Kilo verme, düzenli spor yapma, alkolü bırakma gibi hayat standardı değişiklikleri ile birlikte bazı kişilerde Uyku Apnesi Sendromunun iyileştiği bilinse de, ne yazık ki bazı kişilerde bu durum ömür boyu devam edebilmektedir.

CPAP cihazını ne kadar süre kullanacağım?

CPAP cihazı Uyku Apnesi Sendromunun semptomlarının tedavisinde kullanılan tıbbi bir cihazdır; Uyku Apnesi Sendromunu ortadan kaldırmaz. Bu hastalığınız devam ettikçe, neden olabileceği komplikasyonlardan korunmak için, ki bunların birçoğu hayati tehlikeye sahiptir, CPAP cihazınızı kullanmanız gerekmektedir.

Her uyuduğumda CPAP cihazını kullanmam gerekir mi?

Evet, CPAP cihazınızı her uyuduğunda kullanmanız gerekir. Bu, tedavinizin başarısını artırmak için önemlidir. Unutmayın ki, CPAP’sız her uyuduğunuzda apne ve/veya hipopnelere girer ve bunların sebep olduğu sorunlara maruz kalırsınız.

Başlarda maskeyle uyumak size zor gelebilse de, bir süre sonra buna tamamen alışıyorsunuz ve artık bir parçanız gibi hissetmeye başlıyorsunuz.

Zayıflamak çare mi?

Uyku Apnesi Sendromu olan kişilerde kilo verme ile apnede gerileme görülebildiği gibi, hiçbir etkisinin olmadığı kişiler de bulunmaktadır. Deneyin ve görün!

Hangi maske hangi makineyle uyumludur?

Her maske her makineye uyumludur. Önemli olan size uygun olan maskeyi bulmanızdır.

Ağızdan nefes alıyorum, seçeneklerim neler?

Uyku esnasında ağzından nefes alan kişiler Tam Yüz Maskesi, Oral Maske veya Hibrit Maske seçeneklerinden kendi durumlarına uygun olanını tercih etmelidirler.

Sabahları ağzım kurumuş oluyor. Neden?

Ağzınızın kuruması uykunuz esnasında ağzınızdan nefes almanızın bir belirtisidir. Bir Burun Maskesi veya Burun Yastıkçığı kullanıyorsanız, ağzınızdan nefes alıp vermeniz, nemlendiricinizden gelen nemden faydalanmamanıza neden olur. Eğer nemlendiriciniz yoksa, faydaları hakkında detaylı bilgi almak için sitede yer alan Nemlendiriciler bölümünü ziyaret etmenizi öneririz.

Sabahları neden göz kuruluğum oluyor?

Burnunuzun üst taraflarında meydana gelen maske kaçaklarında gelen hava direkt olarak gözünüze gelirse, bu durum göz kuruluğuna sebep olabilmektedir. Bunun için öncelikle doğru ebatta maske kullandığınızdan emin olun ve maskenizin sıkılığını kaçakları önleyecek veya en aza indirgeyecek şekilde ayarlayın. Göz kuruluğunuzda bir iyileşme olmuyor ve gözlerinizde bulanıklık, yanma gibi normal olmayan şikayetleriniz devam ederse vakit kaybetmeden bir Göz Hastalıkları Uzmanına görünün.

AHI nedir?

Apnea Hypopnea Index | Kişinin uykusu esnasında bir saat içerisinde ortalama kaç defa apne ve hipopneye girdiğini ifade eden değerdir. Bu değerin 5’in altında olması normal kabul edilir. 30’un üstü değerler ileri seviye Uyku Apnesi Sendromuna işarettir.

CPAP cihazı ile hala horluyorum. Bu normal mi?

Hayır, normal şartlarda CPAP cihazı ile uyuduğunuzda horlamamanız gerekir. Eğer horlamanız süreklilik arz ediyorsa basınç ayarınızın değiştirilmesi gerekebilir. Bunun için ilgili doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Hastanede yatmam veya ameliyat olmam gerekecekse ne yapmalıyım?

Hastanede yatmanızı gerektirecek bir durumunuz olduğunda veya ameliyat olacağınız zaman, uyku apnesi için PAP cihazı kullandığınızı doktorunuza ve anestezi uzmanına söyleyin. Doktorunuz gerek duyması halinde gerekli önlemler konusunda sizi bilgilendirecektir. Hastaneye gittiğiniz bilgisini uyku apnesi tedavinizi takip eden doktorunuzla da paylaşabilirsiniz.

Tedaviye başladıktan ne kadar zaman sonra daha iyi hissetmeye başlarım?

Çoğu kişi tedaviye başladığı hafta Uyku Apnesi Sendromuna bağlı semptomplarının iyileştiğini ifade etmektedirler. Hatta bazı kişilerin daha ilk geceden kendilerini harika hissettikleri görülmektedir.

Ancak bu durum kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir.

Uyku Apnesi Sendromunuzun seviyesi, kaç yıldır uyku apnesi hastası olduğunuz, hayatınızdaki stres faktörleri gibi çeşitli unsurlar ne kadar erkenden iyi hissetmeye başlamanızı belirleyecektir. Burada elbetteki semptomlarınızla ilgili altta yatan başka bir hastalığınızın olmaması varsayılmıştır.

CPAP cihazımı uçağa alabilir miyim?

Evet, PAP cihazınızı uçak yolculuğunuzda kabine alabilirsiniz.

PAP cihazları Uyku Apnesi Sendromunun tedavisi için hayati öneme sahip tıbbi cihazlar olduklarından yolcudan ayrılmamalıdırlar. PAP cihazınızı check-in’de bagaj bölümüne vermemeniz, bagajınızın kaybolması durumunda tedavinizin aksamaması için önemlidir.

Şunu da bilmelisiniz ki, PAP cihazını taşıdığınız çanta, el bagajı hakkınızdan sayılamaz, yani ayrı bir çanta olarak kabine alabilirsiniz.

CPAP Bagaj Etiketi

Güvenlik kontrollerinden geçerken PAP cihazınızı çantasından çıkararak ayrı bir sepette x-ray cihazından geçirmeniz istenebilir. Maske ve hortum gibi diğer aksesuarlar için bu gerekli değildir. Böyle bir durumda cihazınızın hijyeni açısından şeffaf bir poşeti çantanızda hazır bulundurarak cihazı o poşetin içinde sepete koymanız, x-ray cihazı gibi günde binlerce kişinin eşyasının geçebildiği ve mikrop ile bakteri konusunda oldukça pis sayılabilecek yerlerde cihazınızı temiz tutmanıza yardımcı olacaktır.

Havaalanındaki güvenlik personeli x-ray’den geçen cihazınızı elle de muayene etmek isterlerse, yeni ve temiz eldiven takarak bu işlemi yapmalarını isteyin.

Heyet raporu ve reçetenizin birer kopyasını PAP cihazınızın çantasında hazır bulundurmak sorun yaşadığınızda durumunuzu izah etmek için faydalı olacaktır.

Ayrıca, PAP cihazınızın çantasına tıbbi cihaz bagaj etiketi bağlarsanız, bu da işlemlerinizin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olabilir. Üstteki örneğe benzer kendi adınıza Medikal Cihaz Bagaj Etiketi isterseniz, lütfen İletişim formundan bize ulaşın.

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi, uykunuz boyunca tekrar eden nefes kesilmeleri ile karakterize ciddi bir hastalıktır.

Yatakta kocasının horlamasından rahatsız olan kadın kulaklarını kapatıyor.

En sık karşılaşılan tipi olan Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromunda nefes kesilmelerinin sebebi, uykunuz esnasında boğazınızda meydana gelen daralmalar veya tamamen tıkanmalardır. Buna sebep olan kişinin dili, boğaz yapısı,küçük dili veya kilosu gibi çeşitli sebepler olabilmektedir.

Nefes kesilmelerinin neden olduğu sorun akciğerlerinize giden oksijenin azalması ve siz farkına varamasanız da uykunuzun sürekli bölünüyor olmasıdır.

Temel belirtileri nedir?

Uyku apnesinin temel belirtileri şunlardır:

 • Sürekli ve yüksek sesle horlama
 • Uykunuzda nefesinin kesilmesi (genelde eşler şahit olur)
 • Boğulma hissiyle uyanma
 • Birden fazla defa tuvalete kalkma
 • Uykudan hiç dinlenememiş olarak uyanmış hissetmek
 • Sıkışık trafikte gözlerinizin kapanacak gibi olması
 • Motivasyon eksikliği

Bu belirtilerin hepsini aynı yaşamak gerekmez. Özellikle ilk üç belirti varsa, mutlaka bir Uyku Bozukluğu Merkezi’ne başvurun.

Eşim geceleri nefesimin durduğunu söylüyor. Ne yapmalıyım?

Uyku Apnesi çok ciddi ve tehlikeli bir tıbbi durumdur. Dolayısıyla Uyku Apnesi Sendromu şüphesi olan kişi en kısa zamanda bir Uyku Bozuklukları Merkezine başvurmalıdır.

 • Uyku Anketi: Öncelikle risk grubunuzu değerlendirmek için size bir anket doldurtulur.
 • Uyku Testi: Polisomnografi, veya poligrafik test olarak da tabir edilen uyku testi, siz uyurken vücudunuzda olup biten birçok şeyi test eder. Bunun için vücudunuzun çeşitli yerlerine farklı tiplerde sensörler yerleştirilir ve gece boyunca kamera kaydı altında uyku apnesi ve diğer uyku bozukluklarına karşı test edilirsiniz. Bu test sırasında beyin dalgalarınız, ağzınızı ne sıklıkla açtığınız, vücudunuzda istem dışı hareketler oluyor mu, nefes alıp vermenizde bir sorun var mı, kandaki oksijen satürasyonunuzda düşüş yaşanıyor mu gibi birçok parametre dikkatlice izlenir ve uyku teknisyenleri tarafından raporlanır. Daha sonra da uyku merkezinde konusunda uzman bir doktor raporlarınızı inceler ve teşhisini koyar.

Riskleri nedir?

Uyku apnesinin ciddiyeti konusunda genelde yeteri bilgiye sahip olmuyoruz. Halbuki çok ciddi bir şekilde üzerinde durulması gereken hayati riskleri olan bir hastalıktan bahsediyoruz. Tedavi edilmeyen uyku apnesinin belli başlı riskleri şu şekildedir:

 • Kalp yetmezliği, kalp krizi
 • Yüksek tansiyon
 • Tip 2 şeker hastalığı
 • İnme
 • Karaciğer sorunları
 • Trafik kazası ve benzer iş kazaları
 • Depresyon
 • Uykuda ani ölüm

Uyku testi nasıl bir şey?

Yapılan değerlendirme sonucu uyku apnesi riskinizin yüksek olması halinde sizi uyku testine alırlar. Bu teste polisomnografi veya poligrafik test de denir.

Uyku Testi

Bu test için sizi bir gece boyunca detaylı bir şekilde incelerler. Vücudunuzda ayak bilekleri, baldırlar, boyun, çene, alın, baş, işaret parmağı ucu gibi çeşitli yerlere sensörler takılır, göğüs ve karın bölgesine birer bant geçirilir, kısaca uyku bozuklukluklarına karşı her türlü kontrolü sağlamak için her türlü işlem yapılır.

Siz gece uyurken gece görüş özellikli bir kamerayla da sizi sürekli izlerler. Tüm bunlar uyku teknisyeni tarafından uygulanır ve takip edilir.

Bu testin sonuçları daha sonra uzman bir hekim tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve teşhisiniz konur. Eğer uyku apnesi teşhisi konursa, sizi ikinci bir yatışa çağırırlar.

Bu ikinci yatışa “Titrasyon” denir. Bu yatışta öncekine göre ek olarak size temelde CPAP denen cihaza bağlı bir maske takarlar ve bu maske ile farklı basınçlara verdiğiniz tepkiye göre tedavi için ihtiyacınız olan uygun basınç değeri tespit edilir. Titrasyon testi biraz daha zordur çünkü ilk defa yüzünüzde bir maske ile uyumak zorunda kalacaksanız. Ancak tedavinin gerekliliği düşünüldüğünde katlanılması gereken çok basit bir şey olarak görülmesi gerekir.

Uyku apnesi teşhisi ve tedavisi için SGK’dan faydalanabilir miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumuna dahil kişiler bünyelerinde Uyku Bozuklukları Merkezi olan Devlet Hastanelerinde ücretsiz olarak muayene ve uyku testlerini olabilmektedirler. Ancak devlet hastanelerinde bekleme süreleri özel kurumlara kıyasla genelde daha uzun olmakta, yatak kapasitesi az olan devlet hastanelerinde bu süreler bir yıla yaklaşabilmektedir.

Özel bir kuruma veya üniversite hastanesine gitmek ister ve aynı zamanda SGK desteğinden faydalanmak isterseniz de kurumun SGK anlaşmalı olduğundan ve heyet raporu verebileceğinden emin olun.

Heyet raporum çıktı, gidip istediğim cihazı alabilir miyim?

Eğer PAP cihazının parasını kendi cebinizden ödeyecekseniz elbetteki gidip istediğiniz tipte ve fiyattaki cihazı alabilirsiniz.

Ancak, SGK imkanlarından faydalanmak istiyorsanız bunun için iki yol var.

 1. SGK’dan Cihaz Temini: Raporunuz ve reçetenizle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünüze bağlı İadeli Cihazlar Servisi’ne gidiyorsunuz. Size reçete edilen cihaz tipini kendi stoklarından size verirler. Bu cihazlar ikinci el cihazlar olup, gerekli bakımları ve dezenfeksiyonu yapılmış cihazlardır. Size verilen bu cihaz adınıza zimmetlenir.
 2. Dışarıdan Temin: SGK İadeli Cihazlar Servisinde her zaman size uygun cihaz bulunamayabiliyor. Bu durumda size “Kurum Stoklarında Yoktur” gibi bir yazı ile birlikte raporunuzu ve reçetenizi iade ederler. Bunun üzerine, size reçete edilen cihaz tipinden istediğinizi alabilir ve gerekli belgelerle birlikte SGK’ya başvurursunuz. Yaklaşık bir ay kadar sonra T.C. Ziraat Bankası A.Ş.‘de TC Kimlik Numaranızdan adınıza geçici bir hesap açılır ve bu hesaba SGK Katkı Payı yatırılır. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden paranızı çekebilirsiniz. Hesap geçici olarak açıldığından paranızı çektiğinizde hesap da otomatik olarak kapanmış olur.

Unutmayın, SGK katkısını alabilmeniz için sadece ve sadece size reçete edilen cihaz tipinden almanız gerekir. Örneğin, size CPAP reçete edilmişken, APAP (Otomatik CPAP) alırsanız SGK size hiçbir katkı sağlamaz.

SGK ne kadar ödeme yapıyor?

SGK’nın katkı payları aşağıdaki gibidir:

* 28.12.2018 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği Ek-3C-3 Diğer Protez Ortezler ve Ek-3C-4 Tıbbi Sarf Maddeler.

NOT: Devlete son ödeme süresi geçmiş vergi, prim, vs borcunuz varsa alacağınız katkı tutarından bu borçlar tahsil edilir ve artan miktar olursa sadece o kadarı size ödenir.

SGK ne gibi evraklar istiyor?

Cihazı SGK’dan temin edecekseniz sizden şu belgeler isteniyor:

 • Uyku Testi Raporu
 • CPAP Titrasyon Testi Raporu
 • Heyet Raporu
 • Reçete

Cihazı dışarıdan kendiniz temin edecekseniz ise üstteki belgelere ilaveten aşağıdaki belgeleri de temin etmeniz gerekir:

 • “Kurum Stoklarında Yoktur” diye arkası onaylanmış Heyet Raporu veya Reçete
 • Firma Yetki Belgesi
 • Cihazın Ulusal Bilgi Bankası (UBB) Kaydı
 • Cihazı UBB Etiketi
 • Garanti Belgesi
 • Zimmet ve Taahhütname

SGK’dan faydalandıysam cihazın sahipliği kime aittir?

Cihazı direkt olarak SGK’dan ücretsiz olarak temin ettiyseniz, zaten cihazı emanet almış oluyorsunuz. Birgün tedaviniz biterse veya cihazı kullanmadığınız tespit edilirse cihazı SGK’ya iade etmeniz gerekir.

Ancak cihazı Kurum Stoklarında Yoktur onayı aldıktan sonra kendiniz temin ettiğinizde de, eğer SGK katkısından faydalanırsanız cihazı SGK’ya vermiş olursunuz aslında. Kısacası, SGK’dan katkı aldığınızda cihazın sahipliği SGK’ya geçmiştir ve siz bu cihazı yine emaneten zimmetli bir şekilde kullanacaksınız demektir. Aynı şekilde tedaviniz biter veya cihazı kullanmamanızın tespiti durumunda cihazı SGK’ya vermeniz gerekir.

Örneğin, Otomatik CPAP reçete edilir ve gidip en pahalısını KDV dahil 5.000,00 TL’ye satın alırsanız, SGK’dan yalnızca KDV dahil 1.404,00 TL katkı alırsınız ve cihaza ödediğiniz 3.596,00 TL farka bakılmaksızın cihazın sahipliği SGK’ya geçer.

Cihazı kullanıp kullanmadığımı SGK nereden bilecek?

PAP cihazlarında cihazın hasta tarafından kaç saat boyunca kullanıldığının kaydını tutan Kompliyans Verisi bulunmaktadır ve SGK her yıl bu verileri kontrol ederek cihazı yeteri kadar kullanıp kullanmadığınızı görmektedir.

Bu veriden yola çıkarak cihazı yasal sınırın altındaki sürelerde kullandığınız tespit edilirse cihaz sizden geri istenir.

4 thoughts on “Sıkça Sorulan Sorular”

  1. Merhaba Hakan Bey,

   https://www.uyku-apnesi.com/cihazlar/cihaz-bakimi-ve-temizligi adresinde CPAP bakımı ve temizliği hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ancak burada verilen bilgiler maske, nemlendirici ve hortum bakım ve temizliğinden bahsediyor. Ancak siz cihazın içini temizletmekten bahsediyorsunuz. Açıkçası hiçbir yabancı kaynakta cihazın içinin temizlenmesi gerektiğine dair bir uyarı göremedim. Ancak siz yine de kullandığınız cihazın kullanım kitapçığına başvurun, sonuçta cihazınız için en önemli başvuru kaynağı bu kullanım kılavuzudur.

   Sağlıklı günler dileriz.

  1. Öyle bir gerekliliği hiçbir yerde okumadım. Ben şahsen bu sene sonu itibariyle aynı cihazı 5 senedir düzenli olarak (1825 günde en fazla 5-6 kere kullanmamışımdır) kullanmış olacağım, hiç servise götürmedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ir arriba