İyi bir uyku için bunlardan kaçının

İyi bir uyku için bu 7 alışkanlıktan KAÇININ

Hepimiz biliyoruz ki iyi bir uyku, takip eden günde ne kadar zinde olacağımızı direkt olarak etkiliyor. Sadece bir gece bile yetersiz uyuduğunuzda, ertesi gününüz halsiz ve uykusuz geçecektir. Yetersiz uykuyu bir alışkanlık haline getirirseniz ise, ileride çok daha ciddi sorunlarla karşılaşmaya hazır olun.

Birçoğumuz, iyi bir uykunun sağlığımız için ne denli önemli olduğunu bilmemize rağmen, kötü uyku alışkanlıklarına sahibiz. Bu alışkanlıkların başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

1. Yatakta teknolojiden KAÇININ

yatakta-teknoloji
Fotoğraf: Image Collection

Nasıl ki yatak odanızda televizyon olmaması uyku sağlığınız için önemliyse, aynı şekilde bilgisayar, cep telefonu, tablet bilgisayar, oyun konsolü ve e-kitap gibi elektronik cihazları uyumadan önce kullanmamanız da aynı şekilde önemli. Beynimiz retinada yer alan hücrelere ulaşan ışığa göre, vücudumuza günün hangi evresinde olduğumuzu bildirir ve buna göre hangi hormonun salınacağı belirleniyor; uykumuzu getiren melatonin mi, yoksa uyanık olmamızı sağlayan kortizol mü. Yukarıda bahsettiğimiz elektronik cihazların parlak ekranları da retinamızın en hassas olduğu mavi ışığı yoğun bir şekilde yaydığından melatonin hormonu salınımını azalttığı düşünülmektedir.

2. Yatmaya yakın kafein ve nikotinden KAÇININ

cay-kahve
Fotoğraf: Laura D’Alessandro

Kafein veya nikotin gibi uyarıcıları yatmadan önceki üç saat içerisinde aldığınızda, bu uyarıcılar uykuya dalmanızı ve uykuda kalmanızı zorlaştırabilir. Yalnız birçoğumuz kahve ve çayda kafein olduğunu bilmesine rağmen çikolatada kafein olduğunun farkında değildir.


3. Yatma vaktinizden hemen önce yemekten KAÇININ

sandovic
Fotoğraf: wEnDy

Yatma vaktinize az kaldığında yemek yediğinizde mide asitleriniz artacaktır ve uzandığınızda da bu asitler boğazınıza doğru ilerleyebilir, sonuç olarak da uykunuzu etkileyebilir. Çok acıktınız ve bir şeyler atıştırmadan yatamayacaksanız da, uykunuz için desteklemeye yardımcı olacak triptofan ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengin gıdaları tercih edin, örneğin bir kase süt ile birlikte yulaf ezmesi, peynir, vs.

4. Yatmadan önce alkolden KAÇININ

alkol
Fotoğraf: juanpedraza

Birçok kişi yatmadan önce alınacak alkolün uykuya dalmayı kolaylaştıracağını düşünmesine rağmen, aslında tam tersine vücudunuz alkolü metabolize etmeye başladığında uyku kalitenizi bozacak tepkiler verir.5. Telefonunuzla yatmaktan KAÇININ

Kaçınmanız gereken 7 uyku alışkanlığı
Fotoğraf: m01229

Günümüzde birçok kişi sabahları uyanmak için artık cep telefonlarının alarm özelliğini kullanmakta ve bu yüzden de telefonlarını yanlarına koymaktadır. Saatin kaç olduğuna bakmak, herhangi bir mesaj, vs. var mı diye bakmak için kolayca ulaşılabilir hale gelen cep telefonumuz uyumayı zorlaştırabiliyor. Hele ki uykuyla ilgili problemleri olan kişile için sürekli olarak saatin kaç olduğunu kontrol etmek kişiye daha da gerginleştirebiliyor.6. Değişken uyku saatlerinden KAÇININ

degisken-saatler
Fotoğraf: Gunnvor Karita

Kaliteli bir uyku için uygulayabileceğiniz en iyi alışkanlıklardan biri uyku saatlerini düzene sokmaktır. Her gece aynı saatte yatağa girip aynı saatte kalkmak vücudumuz için en sağlıklı uyku düzenidir. Bunu hafta sonlarında da devam ettirmek işin sırrı. Pazar günü uykumu alıyorum zaten demek, sağlığınızı bozduğunuz gerçeğini değiştirmez.

7. Yatak odanızın sıcak olmasından KAÇININ

derece
Fotoğraf: Jay WilliamsN

Yatak odanızın evinizin geri kalanından daha serin olmasını sağlamak, uyku kalitenizi artıracaktır. Uyuduğumuzda vücut ısımız biraz düşer, yatak odanızın ısısının düşük olması da bu süreci rahatlatacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ir arriba