Uyku testi nasıl bir şey?

Yapılan değerlendirme sonucu uyku apnesi riskinizin yüksek olması halinde sizi uyku testine alırlar. Bu teste polisomnografi veya poligrafik test de denir.

Uyku Testi

Bu test için sizi bir gece boyunca detaylı bir şekilde incelerler. Vücudunuzda ayak bilekleri, baldırlar, boyun, çene, alın, baş, işaret parmağı ucu gibi çeşitli yerlere sensörler takılır, göğüs ve karın bölgesine birer bant geçirilir, kısaca uyku bozuklukluklarına karşı her türlü kontrolü sağlamak için her türlü işlem yapılır.

Siz gece uyurken gece görüş özellikli bir kamerayla da sizi sürekli izlerler. Tüm bunlar uyku teknisyeni tarafından uygulanır ve takip edilir.

Bu testin sonuçları daha sonra uzman bir hekim tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve teşhisiniz konur. Eğer uyku apnesi teşhisi konursa, sizi ikinci bir yatışa çağırırlar.

Bu ikinci yatışa “Titrasyon” denir. Bu yatışta öncekine göre ek olarak size temelde CPAP denen cihaza bağlı bir maske takarlar ve bu maske ile farklı basınçlara verdiğiniz tepkiye göre tedavi için ihtiyacınız olan uygun basınç değeri tespit edilir. Titrasyon testi biraz daha zordur çünkü ilk defa yüzünüzde bir maske ile uyumak zorunda kalacaksanız. Ancak tedavinin gerekliliği düşünüldüğünde katlanılması gereken çok basit bir şey olarak görülmesi gerekir.

Ir arriba