Heyet raporum çıktı, gidip istediğim cihazı alabilir miyim?

Eğer PAP cihazının parasını kendi cebinizden ödeyecekseniz elbetteki gidip istediğiniz tipte ve fiyattaki cihazı alabilirsiniz.

Ancak, SGK imkanlarından faydalanmak istiyorsanız bunun için iki yol var.

  1. SGK’dan Cihaz Temini: Raporunuz ve reçetenizle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünüze bağlı İadeli Cihazlar Servisi’ne gidiyorsunuz. Size reçete edilen cihaz tipini kendi stoklarından size verirler. Bu cihazlar ikinci el cihazlar olup, gerekli bakımları ve dezenfeksiyonu yapılmış cihazlardır. Size verilen bu cihaz adınıza zimmetlenir.
  2. Dışarıdan Temin: SGK İadeli Cihazlar Servisinde her zaman size uygun cihaz bulunamayabiliyor. Bu durumda size “Kurum Stoklarında Yoktur” gibi bir yazı ile birlikte raporunuzu ve reçetenizi iade ederler. Bunun üzerine, size reçete edilen cihaz tipinden istediğinizi alabilir ve gerekli belgelerle birlikte SGK’ya başvurursunuz. Yaklaşık bir ay kadar sonra T.C. Ziraat Bankası A.Ş.‘de TC Kimlik Numaranızdan adınıza geçici bir hesap açılır ve bu hesaba SGK Katkı Payı yatırılır. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden paranızı çekebilirsiniz. Hesap geçici olarak açıldığından paranızı çektiğinizde hesap da otomatik olarak kapanmış olur.

Unutmayın, SGK katkısını alabilmeniz için sadece ve sadece size reçete edilen cihaz tipinden almanız gerekir. Örneğin, size CPAP reçete edilmişken, APAP (Otomatik CPAP) alırsanız SGK size hiçbir katkı sağlamaz.

Ir arriba