Uyku apnesi tedavisinde kullanılan CPAP cihazı fotoğrafı.

Otomatik BPAP

Alternatif isimlendirmeler: Otomatik BiPAP, Bi-Level PAP, VPAP

Diğer PAP tekniklerine üstünlüğü henüz ispatlanmamıştır, ancak BPAP endikasyonu olup uygulanan BPAP basıncını tolere edemeyen veya efektif BPAP basıncının çok değişken olması nedeniyle uygun tedavi basıncına karar verilememesi nedeniyle kullanılması uygun görülmektedir.

Kısaca

 • BPAP’la aynı nefes alıp vermede farklı basınç uygulaması ile çalışır ama farkı nefes alma ve nefes verme için farklı basınç aralıklarının tanımlanabiliyor olması.
 • Uykunun farklı evrelerinde veya yatış pozisyonuna göre basınç ihtiyaçları çok farklılaşabilen kişiler için daha uygundur.
 • Özellikle yüksek basınç ihtiyacı olan kişiler için uygundur.
 • Kanda düşük oksijen satürasyonu olanlar için fayda sağlar.
 • Fiyat olarak CPAP, APAP ve BPAP’lardan pahalıdır.

Örnek Cihaz Ayar Parametreleri

 • Nefes Alma Basınç Aralığı: 15-19 cm/H2O
 • Nefes Verme Basınç Aralığı: 5-7 cm/H2O

« BPAP Cihazı   |   BPAP ST Cihazı »

2 thoughts on “Otomatik BPAP”

 1. Selam iki sefer Laborotuvar da uyumaya çalıştım, ama bir türlü uyuyamadım, stres yaptım, sizden ricam laboratuvarda uyumadan makina kullanma şansım varımı? Hangi makinayı kullanmam lazım?? Yardımcı okabilirseniz sevinirim!!!

  1. Merhaba Tahir Bey,
   Ne yazık ki size “gidin şu cihazı alın” gibi bir tavsiyede bulunmam imkansız. Ben ne bir doktorum, ne bu konunun uzmanı bir sağlıkçıyım. Bir doktor bile olsa teşhis koymadan size direkt bir cihaz öneremeyecektir, çünkü farklı durumlar için farklı cihazlar kullanılmaktadır.
   Size naçizane önerim, evde uyku testi yapan bir klinik, vs. bulun. Uyku laboratuvarında zorluk yaşayanlar için, o kadar kapsamlı olmasa da, en azından asgari seviyede teşhis koymayı sağlayacak test kitleri var. Bu şekilde en azından kendi yatağınızın konforunda bu testi yapmış olursunuz.
   Bir diğer yöntem de laboratovuarda görevli doktor veya sağlıkçılardan uyumanıza yardımcı olacak ilaç vermelerini istemek olacaktır. Bu daha güzel bir yöntem, en azından tektik tam ve kontrollü yapılmış olur. Son önerim de, testten önceki gece fazla uyumayın, çok uykunuz olsun, bu sizin test sırasında daha kolay uyumanızı sağlayabilir. Tabi bu şekilde vücudu ve zihninizi fazladan yoracak ve/veya gevşetecek yöntemler sonuçlarınızın daha yüksek çıkmasına da etki edebilir. Ama bu konuda en iyi yine doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız veya kolay ulaşımınız varsa, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki Uyku Merkezine gitmenizi tavsiye ederim. Ben kendi testlerimi orada yaptım, ve daha memnun olamazdım. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ir arriba