Uyku apnesi tedavisinde kullanılan CPAP cihazı fotoğrafı.

CPAP

CPAP, Continuous Positive Airway Pressure ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır ve Sürekli Pozitif Solunum Yolu Basıncı demektir.

CPAP cihazı, oda havasını istenilen basınçta hastaya düşük dirençli bir hortum ve maske aracılığıyla ileten, yüksek devirli motoru sayesinde sürekli pozitif basınç verebilen ve bu sayede hastanın üst solunum yolunu açık tutmayı (pneumatic splint) başaran iyileştirici bir tedavi cihazıdır. Cihaz, nefes alırken ve verirken ayarlanan basıncı sabit tutacak şekilde hava akım basıncını ayarlar. Bu cihazlar genellikle 4-20 cm/H2O basınç aralığında ayarlanabilir şekilde üretilmiştir.

CPAP cihazlarına kullanım konforunu artırarak hasta kompliansını artırma için bazı özellikler eklenmiştir. Hastanın doğal solunum şekline uyum sağlamayı amaçlayan bu özellikler, hastanın nefes alma ve nefes verme arası daha yumuşak geçiş yapmasını, basınca karşı nefes verme yüklenmesini azaltmayı hedeflemiştir. Flex ve EPR (Expirium Pressure Relief) özellikleri bunlardan bazılarıdır.

Kısaca

  • En basit yapıdaki PAP cihazıdır.
  • Sadece belirlenmiş basınçta çalışır. Gece boyunca basınç artış ihtiyacı olan kişilerde artan basınç talebine yanıt veremez.
  • Kişi nefes alıp verirken cihaz aynı basınçta çalışır.
  • En ucuz cihazlardır.

Örnek Cihaz Ayar Parametresi

  • Nefes alma ve verme basıncı: 9 cm/H2O

APAP »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ir arriba