Uyku apnesi tedavisinde kullanılan CPAP cihazı fotoğrafı.

BPAP AVAPS

Alternatif isimlendirmeler: BiPAP AVAPS

BPAP AVAPS, otomatik hacim garantili basınç desteği anlamına gelmektedir. Hastanın ihtiyacına göre sabit bir tidal volüm desteği sağlamak için basıncı artırarak (değişken aralıklarda) bu desteği verir. Hastanın her soluğunda tidal volümü hesaplayıp, dakika ventilasyon, ortalama tidal volüm ve hedef tidal volüm arasındaki dengeyi sağlamak için basınç ayarlaması yapar. Hedef tidal volüm hesaplaması ideal kilo ağırlığının 8mL/kg üzerinden hesaplanması ile bulunur veya uyanıkken olan tidal volümün %110’u olarak belirlenir.

Hastanın tidal volümü pozisyonla ve uyku evreleriyle değişiyorsa, sabit ideal bir tidal volüm sağlamak için AVAPS özellikli BPAP cihazları kullanmak gerekir. Özellikle hipoventilasyonu olan obez hastalarda endikasyon düşünülebilir, ayrıca göğüs duvarı patolojisi olanlar ve nöromüsküler hastalıkları olanlarda özellikle hipoventilasyonla baş edebilmek için kullanılması önerilmektedir.

« BPAP ST Cihazı   |   ASV Cihazı »

2 thoughts on “BPAP AVAPS”

    1. Merhabalar. Maalesef size bu konuda yardımcı olamam çünkü konunun ticari boyutu ile ilgilenmiyorum. Tek söyleyebileceğim BPAP AVAPS cihazlarının CPAP cihazlarına göre daha pahalı olacağıdır. Eğer bütçeniz kısıtlı ise mutlaka SGK katkısından faydalanın. SGK konusu ile ilgili Soru/Cevap bölümünü inceleyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ir arriba