Cihaz Özellikleri

Uyku apnesi teşhisi konup sürekli bir maske ile uyumak zorunda kalanlar için, CPAP cihazlarının kullanım konforunu artıracak çeşitli özellikler geliştirilmiştir. Bu özelliklerden bazıları cihaza alışma döneminde özellikle yardımcı olabileceği gibi, bazı özellikler sürekli olarak ciddi faydasını görebileceğiniz özelliklerdir.

Rampa

Özellikle yüksek basınç ihtiyacı olan kişilerde, hele ki tedaviye yeni başlandıysa, makineden gelen basınçlı havadan dolayı bir rahatsızlık hissi oluşabiliyor ve bu hisse alışmak da zaman alabiliyor veya hiç alışılamıyor. İşte bu rahatsızlığı azaltmak için birçok CPAP cihazında Rampa özelliği bulunur.

Rampa özelliği, tanımladığınız süre için cihazın daha düşük basınçta hava vermesini sağlıyor, böylece kişi uyuyana kadar yüksek basınca maruz kalmıyor. Örneğin, 14 cm/H2O basınç ihtiyacı olan bir kişi, cihazının Rampa özelliğini 15 dakika boyunca 6 cm/H2O basınca ayarlayabilir.

Bazı cihazlarda ise Rampa özelliği akıllı hale getirilmiş, çeşitli algoritmalar ile kişinin uykuya daldığı tespit edilip Rampa fonksiyonu otomatik olarak kapatılmaktadır. Aslında bu sistem daha etkili bir sistem, çünkü normal şartlarda Rampa özelliğini 45 dakika olarak ayarlayan kişi 5 dakikada uyuya kalırsa 40 dakika boyunca yeterli tedavi alamayacak demek oluyor.

Bir de genel olarak CPAP kullanan kişiler Rampa özelliğini 4-5 cm/H2O gibi çok düşük basınçlardan başlatmanın uyanıklık halinde rahatsız ettiğini, çok düşük basınçta gelen havanın yetersiz olduğunu belirtmektedirler.

Nefes Verme Desteği

CPAP ve APAP gibi nefes alma ve verme için farklı basınç tanımlanmayan cihazlar için geliştirilen bu özellik nefes vermeyi kolaylaştırmak için nefes verilirken cihazın uyguladığı basıncı düşürmeyi sağlamaktadır. EPR, C-Flex, SmartFlex, BreathEasy gibi üreticisine ve modeline göre farklı adlandırılabilen bu özellik, özellikle yüksek basınç ihtiyacı olan kişilerde kullanım konforunda ciddi artış sağlayabilmektedir.

Otomatik Başlatma ve Durdurma

Maskeyi takıp nefes alıp vermeye başladığınızda cihazın otomatik olarak çalışmasını sağlayan bu özellik,maskeyi çıkardığınızda da otomatik olarak cihazı durdurmaktadır.

Kaçak Telafisi

Maskeniz kaçak yaptığı zaman üst solunum yolunuzda oluşturulan basınç düşer. Bugün piyasada bulunan birçok otomatik PAP cihazı, kaçakları tespit edip basınçtaki azalmayı telafi edecek kadar basınç artışını otomatik olarak yapabilmektedir.

Rakım Ayarı

Bulunduğunuz rakım değiştikçe cihazın basınç ayarında da belli ayarlamalar yapmak gerekir. Piyasadaki birçok cihaz rakım değişikliğine bağlı ihtiyaç olan basınç ayarını otomatik olarak düzenlemektedir.

« Nemlendiriciler   |   Cihaz Bakımı ve Temizliği »

4 thoughts on “Cihaz Özellikleri”

  1. BİROL DİZDAR

    ”Maskeniz kaçak yaptığı zaman üst solunum yolunuzda oluşturulan basınç düşer. Bugün piyasada bulunan birçok cihaz, kaçakları tespit edip basınçtaki azalmayı telafi edecek kadar basınç artışını otomatik olarak yapabilmektedir” şeklinde bir bilgi var. Manuel çalışan bir cihazın böyle bir özelliği yoktur. Siz herhalde otomatik paplardan bahsediyorsunuz.

    .

    1. Merhaba Birol Bey. Düzeltme için çok teşekkür ederim. Haklısınız, bu özellik daha çok otomatik cihazlarda bulunuyor. Manuel tiplerde de sanırım belli başlı üründe var. Ancak PAP cihazlarının birçoğunda var demek doğru olmaz. Yazıyı bu şekilde güncelliyorum. Katkınız için tekrardan teşekkür ediyorum.

  2. CİHAZIN BATARYASI OLMASI GEREKMEZMİ.ELEKTRİK KESİLDİĞİNDE BATARYA DEVREYE GİRMESİ GEREKİR.BATARYA İLE İLGİLİ TEKNİK BİLGİNİN VERİLMESİNİ İSTİYORUM.

    1. Merhaba Ertan Bey. Bu cihazlara uygun bataryalar olabiliyor. Ancak hiçbir firma böyle bir bataryayı beraberinde vermiyor. Konu hakkında çok detaylı bilgi olmasa da, geçmişte yaptığım araştırmalarda bazı cihazlar için daha basit batarya çözümleri ile fayda sağlanabiliyorken, bazı cihazları için daha pahalı sistemlere ihtiyaç olduğunu hatırlıyorum. Biz bu konuda herhangi ticari bir faaliyet içerisinde bulunmadığımız için daha detaylı bilgi veremeyeceğim. Cihazınızı satın aldığınız firmaya konu hakkında danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ir arriba